Ako prežiť Vianoce s deťmi

09.12.2017 01:42
Na Vianoce sa najviac tešia deti. S napätím očakávajú, či im Ježiško prinesie darčeky, ktoré mu napísali do listu, majú najúprimnejšiu radosť zo stromčeka a z celej magickej atmosféry, ktorú im počas týchto dní vytvoria rodičia. Tie najmenšie dokonca milujú vianočné prípravy, cítia sa pri nich totiž dôležito, lebo aj ony môžu prispieť rukou k dielu.
1.Počet darčekov nie je dôležitý
Je lepšie, ak dieťa dostane jeden - dva darčeky, z ktorých má naozaj radosť, ako veľké množstvo, ktoré ho nezaujme. V dnešnej dobe sa často zabúda na darovanie knižky, ktorá by sa pod stromčekom mala tiež objaviť. Malé deti si všímajú skôr obal, s ktorým sa hrajú, než obsah balíčka. Väčšie deti túžia po drahších darčekoch, ktorých netreba mať toľko. Platí však pravidlo, že viac než darček je spoločne strávená chvíľa, pozornosť rodičov.
2. Deti potrebujú prekvapenie
Ak patríte ku skupine dospelých, ktorí milujú prekvapenia, myslite na to, že deti ich prežívajú stokrát viac. Dieťa vždy ocení prekvapenie - darček, o ktorom nevie, že ho dostane. No rodičia by mali brať do úvahy priania detí, a popri „nečakanom“ darčeku by mali určite zabezpečiť ten dar, po ktorom dieťa túži. List Ježiškovi by teda určite nemal ostať bez ohlasu. Pokiaľ deti list nepíšu, je možné v priebehu roka sledovať, čo sa dieťaťu páči, o čo majú záujem a darček pripraviť tak, aby bolo dieťa prekvapené.
3.Praktické veci až tak nepotešia
Ak chcete dieťa naozaj potešiť, nekupujte mu napríklad školské potreby. Veci dennej potreby v prípade detí nepatria pod stromček, pretože ich kupujeme aj počas roka, Nie je nesprávne, ak rodičia takéto darčeky kúpia, no deti by mali mať možnosť dostať niečo špeciálne, čo má pre ne osobný význam, nemusí to byť finančne náročné, deti môžu potešiť aj praktické darčeky tým, ako sú zabalené. Môžu byť vtipne poňaté, napríklad ponožky s obľúbenou postavičkou, puzdro do školy s hrdinom filmu, ktoré ma dieťa rado. Vždy sa aj u praktických darčekov dá vymyslieť štýl, ktorý dieťa zaujme a poteší.
4.Najmenší chcú pomáhať, cítia sa dôležito
Deti najmä v mladšom veku milujú, ak môžu pomáhať nám dospelým. Praktickou činnosťou sa učia všetko, čo budú ako veľkí potrebovať, pokiaľ ich nenútime, robia práce radi a s radosťou, a čím viac ich necháme pracovať samostatne, tým viac sa im zvyšuje sebavedomie. Deti sa tak tiež učia pocitu zodpovednosti a vďaka spoločnej činnosti sa zintenzívňujú vaše vzťahy. Napríklad sa s nimi môžete pri pečení alebo zdobení v pokoji porozprávať, využiť pracovný čas k užitočnej a príjemnej komunikácii s deťmi. Začlenenie detí do vianočných príprav je veľmi podstatné, pretože deťom dáva pocit dôležitosti, že aj ony mohli a prispeli k dielu, že aj ony niečo reálne spravili či vyhotovili.
5. Zdobenie stromčeka? Ideálne bez nútenia
Niektoré rodiny zdobia stromček spoločne s deťmi, inde je to len na rodičoch. Stromček sa pripravuje v každej rodine iným spôsobom. Niekedy je to prekvapenie. Na vytvorenie rodinnej vianočnej atmosféry je spoločné zdobenie stromčeka ideálne a je to na dobrej vôli každého. Ak deti nechcú vyzdobovať stromček, netreba ich nútiť (aby si nevytvorili všeobecne negatívny postoj k danej činnosti), namiesto toho môžu rodičia deťom navrhnúť inú aktivitu, na ktorej by sa mohli v rámci vianočných príprav podieľať.
6. Na Štedrý deň na hektiku zabudnite
Každá rodina má svoj vlastný režim, ako trávi Štedrý deň. No základ by mal byť rovnaký. Rodinnej pohode určite neprospeje behanie v posledný deň po obchodoch. Je ideálne, keď sa do príprav zapája cela rodina.Trávenie Štedrého dňa záleží na individuálnych zvykoch každej rodiny, no k prežitiu príjemného, sviatočného dňa môže prispieť pokojná a uvoľnená atmosféra, v ktorej by nemal panovať uponáhľaný rytmus dňa. Členovia rodiny by mali spoločne pripraviť večeru, potešiť sa nad darčekmi a spoločne tráviť čas a venovať sa jeden druhému.

Pokojné Vianoce prajeme.