Tie najkrajšie Vianoce pre deti

                         

Pamätáte ako ste v detstve nedočkavo počítali dni do Vianoc? Ako ste písali listy Ježiškovi, alebo posielali odkazy po rodičoch? Ako ste sa tešili na darčeky, aj keď rodičia sľubovali, že tento rok toho pod stromčekom veľa nenájdete?

Vianoce sú typicky detským sviatkom. Práve tie najmladšie deti dokážu mať totiž z príprav, čakania i darčekov tú najväčšiu a najúprimnejšiu radosť. A my, ako rodičia, babičky, tety či iní blízki príbuzní môžeme práve cez deti prežívať najkrajšie chvíle roka tiež.

Nemali by sme však zabúdať, že Vianoce nie sú len o počte balíčkov pod stromčekom. Mali by to vedieť aj deti. S duchom Vianoc môžeme oboznamovať už deti v materskej škôlke. Dokonca aj keď veria na deda Mráza, Ježiška či inú postavičku, možno im zároveň vysvetliť, že časť darčekov si ľudia dávajú z lásky aj medzi sebou. A že milým darčekom môžu potešiť aj ony.

Advent ako tréning trpezlivosti
Advent nielen v náboženskom ponímaní je obdobím príprav. Do tých by mali byť zapojení všetci rodinní príslušníci, deti nevynímajúc. Okrem tých nepríjemných povinností v podobe upratovania ich rozhodne zapojte aj do varenia a pečenia.

Spoločné chvíle pri pečení vianočných koláčikov s vami, či starými rodičmi môžu jedného dňa patriť medzi najkrajšie spomienky vašich ratolestí. A tie sa im v mysli vynoria vždy, keď zacítia mletú škoricu, perníkové korenie, alebo sladkú vanilku.

Nezabudnite na ostanú rodinu
Možno ste si v rýchlosti zvykli vybaviť známych, priateľov či vzdialenú rodinu krátkym veršom cez SMS. Prečo však nestráviť pár hodín veselým písaním pohľadníc, ktoré vaše deti samé vystrihnú či nakreslia? Rovnako spolu môžete nachystať vianočné ozdoby, dekorácie, či menovky k štedrovečernej tabuli, alebo na darčeky.

Vianoce sú rodinným sviatkom, mali by ste ich teda tráviť spolu ako rodina. Platí to aj pre prípravy. Aj keď na to myslíme, radi sa obhajujeme nedostatkom času, a popritom zabúdame, že namiesto veľkých nákupov či upratovania, by sme pár chvíľ mali stráviť radšej so svojimi najbližšími. Veď budúce Vianoce už budú vaše deti znova o rok staršie a vy sa ani nestihnete pokochať ich detskou nevinnosťou a očkami žiariacimi pri vianočnom stromčeku. Nenechajte si tieto vzácne chvíle jednoducho utiecť!

 
Pokojné Vianoce prajeme.
 

 

Deti si nebudú pamätať drahé veci, 

ktorými ste ich obdarovali, 

ale spomenú si na city, 

ktorými ste ich zahrnuli.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________